Aort Damar Nedir Neden Yırtılır ?

Aort Damar Nedir Neden Yırtılır ?
10 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.601 kez okundu.

İnsan vücüdunun en önemli atardamlarından biri olan “Aort damarı” kalpten direk olarak kanı diğer bölgelere ulaştırma işlemini üstlenmektedir. İnsan yaşamının önemli sıvısı kan diğer bölgelere ulaşmadığı veya aort damarı yırtılması ile kanın içe akması ile beraber ani ölümler meydana gelebilir.

Son zamanlarda birçok kişinin yakından takip ettiği haberler arasında yer alan ; Türk Sinemasının başarılı isimlerinden Oya Aydoğan’ın akşam saatlerinde patates kızartması yerken boğazına kaçan patetesi çıkarma esnasında aort damarı yırtılmış ve hızlı bir şekilde hastaneye sevk edilmiştir. 12 Saatlik süren operasyonun oldukça zor geçtiğini belirten uzmanlar, aort damarı hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıntıları ile paylaştı.

Aort Damarı Neden Yırtılır ?

Özellikle Hipertansiyon ve damar tıkanıklığı olan hastalarda gözlemlenen bu olay ; hapşırma ve saatte 700 km hıza ulaşabilen öksürme ile yırtılması mümkündür. Boğaza kaçan bir gıdanın çıkarılma esnasında böyle bir olayın olması, acaba boğazıma birşey kaçarsa aort damarım yırtılır mı ? gibi soruları akıllara getirmiştir.

Aort damarının yıpranması ve tansiyon hastalıkları, damar tıkanıkları öksürük ve hapşırma gibi durumlarda göğüse uygulanan baskının artması ile beraber yırtılmalar ortaya çıkabilir. Yırtılmaların belirtileri olarak sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılar gösterilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git