Amaranth Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Amaranth Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.516 kez okundu.

Sağlık yönünden içerdiği protein değerleri ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Amarant bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Tıp alanın birçok uzman doktorun tavsiyesi üzerine özellikle tansiyon hastalarının kullanması gereken bitki, ayrıca aşırı kilolarından yakınanlarında tercihi olmaya devam ediyor. Horozibiği sınıfında yer alan bütün tahıllar arasında protein sıralamasında ilk sırada yer alan amaranth içerisinde asit lizini içerkmektedir.  Yüksek lif içeriğine sahip en faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Magzenyum, Folate ve kalsiyum yönündende oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Son zamanlarda birçok bitkinin şifaları bilim alanlarında araştırılmalar ile ortaya koyulmaktadır. En çok yetişen peru bölgesinde diş ağrısı ve ateşli hastalarda kullanılan bu bitki ile alkollü içecek sınıfında yer alan aguardîente amaranth bitkisinden üretilmektedir. Özellikle kadınların adet düzensizliği göz önüne alındığında oldukça etkili bir yapısı olan bu bitki ayrıca kanı temizlemeye yardımcıdır.

Amaranth Bitkisinin Ne Gibi Faydaları Vardır ?

Kanser : Amaranth bitkisinin içeriğinde doğal olarak bulunan Skualen maddesi tümörlere kan gidişini durdurma özelliğine sahip antioksıdandır. Yağının yüzde sekizlik kısmı skualen maddesine sahiptir.  Amaranth bitkisinin içeriğindeki bileşenin seöüs kanserinde yer alan hücrelerdeki tümörlerin büyümesini engelleme özelliğine sahiptir.

Kalp Hastalığı : Kolesterolu yüksek olan hastaların kullanması gereken en etkili bitkidir. Yulaf kadar etkisinin olduğu düşünülen amaranth yulaf yerine tüketilebilir.

Diyabet : Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonları azalttığı biliniyor. Diyabet hastası fareler üzerine yapılan araştırmalarda glikoz değerini belirgin şekilde azalttılığı karaciğer fonksiyonlarını normale döndürdüğü biliniyor.

Amaranth bitkisi hamur işlerinde kullanılmak üzere un şeklinde satılmaktadır. Amaranth tohumları hava geçirmeyen bir kap içerisinde 6 ay muhafaza edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git