ALS Hastalığı Nedir

ALS Hastalığı Nedir
24 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 2.164 kez okundu.

Son zamanlarda sosyal medyada adını duymaya başladığımız Als hastalığının nedenleri ve neden kaynaklığı hakkında pekte bilgisi olmayanlar için als hastalığını en ayrıntılı şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız. Als açılım olarak Amyotrofik Lateral Skleroz anlamına gelmektedir. Sinir sisteminde omurilik ve beyin sapı adı verilen alanda sinir hücrelerinin kaybından meydana gelen bir hastalık türüdür. Aynı zamanda nöron hastalığı olarakta anılır. Bu hücrelerin kaybı zamanla hastada kas erimesi ve kemik erimesi gibi durumları ortaya çıkarmaktadır.Hastalarda geç veya erken hareketler ortaya çıkabilir.

Kasların zayıflaması el,ayak,bacak ve yutkunma bölgesinde başlayarak zamanla diğer kısımlarada yayılır.Bu alan insanda yer alan “bulber” alanındaki kaslarada zarar vereceğinden konuşma ve yutkunma güçlüklerini ortaya çıkarır.İlerleyen günlerde hasta solunum konusunda da sıkıntılar çekecektir. Bu hastalık kadınlara göre erkeklerde 40- 50 yaşlarında görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin doktorlar tarafından 3 – 5 yıl kadar yaşamaları sölenmelerine rağmen daha uzun süre yaşayanlarda olmaktadır. Bazen doktorların ölür dediği hastaların iyileşme gösterdikleride gözlemlenmiştir.

ALS HASTALIĞINA YAKALANAN ÜNLÜLER KİMLERDİR ?

  • Ünlü beyzbol oyuncusu Lou Gehrig
  • İngiliz aktör David Niven
  • Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler
  • Metal müzik gitaristi Jason Becker
  • Amerikanın tanınmış caz müzik basçısı Charles Mingus
  • Matematikçi Fokko du Cloux
  • İngiliz fizikçi Stephen Hawking
  • Çinli lider Mao Zedong
  • Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı
  • Amerikan politikacı Jacob Javits

Dünya çapında birçok ırkı etkilemiş olan en tehlikeli hastalıklar arasında yer almaktadır. Genç ve yaşlılarda görünme olasılığı yüksek bir hastalıktır.

ALS Belirtileri Nelerdir?

Kaslarda seğirme,titreme ve kas zayıflığı sonucunda kolların bacakların etkilenmesi olarak gösterilebilir. Hastaların % 75’inde ilk belirtiler, kol ve bacak kaslarında görülmüştür. Bacaklarda bazen sadece tek bir kısımda hissedilen bu hastalık koşma ve hızlı hareket sonrası kendini ortaya çıkabilir. Hastalık ilk sırada kasları etkilerken zamanla yayılarak tüm vücudu etkiler.

Bir hastaya ALS tanısının konması için, hastalarda üst ve alt sinir hücresi hasarlarının başka durumlardan kaynaklanmadığından emin olunmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git