Alkolün Vücuda Verdiği Zararlar

Alkolün Vücuda Verdiği Zararlar
12 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 3.455 kez okundu.

alkol

İçildikten sonra insanlar da farklı etkilere sebeb olan alkoller arasında en çok bira,rakı,vodka türü içeçekler tüketilmektedir. Dinen yasak olan içkiler alkol oranlarına göre insanı etkilemektedir.Vücut bağışıklık sistemine büyük zarar vermesinin yanı sıra bağımlı yapıcı bir özelliği bulunmaktadır. Kişinin fiziksel sağlığını bozmanın yanı sıra, ruhsal olarakta farklı etkileşimler ortaya çıkarmaktadır. Haberler de sıklıkla görmeye alıştığımız kazaların en büyük sorunu alkoldür, çünkü insanın reflekslerini oldukça zarar vererek, kişide uyuma ve baş dönmesi yapabilmektedir. Aşırı derecede alkol almış biri ne yaptığının farkında değildir, bu nedenle suç işleme oranı oldukça fazladır. Küçük yaşlarda Ankara’nın ulucanlar semtinde bulunan caminin duvarın da yazan “İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.” cümleside oldukça mantıklı olduğunu burdan anlayabiliriz. Karayolları yönetmenliğine göre içkili araç kullanmak yasak olmasına rağmen, günümüzde bu durum fazlasıyla yaşandığından ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ne gibi zararları vardır ?

İnsan vücutunda en çok hasas gören alanların başında beyin gelmektedir.Mantıklı bir şekilde düşünmeyi engelleyen alkol karar alma ve mantıklı düşünmeyi engelleyerek beyni kullanım dışı bırakmayı hedeflemektedir. Beyin hücrelerini öldürme özelliği bulunduğundan erken yaşlanma ve unutkanlığın en önemli nedenleri arasında gösterilir.

Uyku sorunları ve ne kadar çok uyunsa bile vücutta aşırı bir dirençsizlik gözlenebilir,Kolonya maddesinin daha fazla alkol kullanılarak yapılması nedeniyle bazı kişiler kolonya’yı tüketmeye başlamışlardır ve sonuç olarak derecesi fazla olduğundan kesin körlüğe giden sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

  • Gastrit ve ülser sorunu ortaya çıkarmaktadır, bazı kişilerde aşırı fazla içildiği taktirde reflü hastalığının habercisi olarakta gösterilebilir.
  • Vücutun aşırı su kaybetmesi yanı sıra baş ağrısı ve ağız kuruması yapmaktadır.
  • yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.
  • Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde iktidarsızlık yani sertleşme sorunları ve anne karnındaki bebeklerde de çok ciddi fiziksel ve zihinsel bozukluklara yol açar.

Kalp hastalıklarının neden olan, ve bazen habelerde günde bir şarabın kalbe iyi geldiğini sölemeleri de oldukça saçma olarak düşünüyorum.

Alkol ve ilaç aynı anda kullanıldığında ölümlere sebep olabilmektedir. Vodka içeçeği ile sıklıkla tüketilen enerji içeçekleri kalp krizine yol açmasına rağmen birçok kişi umursamadan kullanıma devam etmektedir. Az veya çok içilmesi vücuta verilen zararı değiştirmemektedir, bu nedenle alkolün vücüda verdiği zararları göz önünde bulundurmak fayda var.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git