Ağız Kokusuna Neden Olan faktörler

Ağız Kokusuna Neden Olan faktörler
8 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 2.306 kez okundu.

agizkokusu

Bir ortamda rahat bir şekilde hareket etmenizi ve nefes alıp vermelerinizde arkadaşlarınızın üzerine doğru gelmesinden, ağız kokunuzun insanları rahatsız etmesinden telaşlanıyorsanız, öncelikle ağız kokusuna neden olan unsurları bir araştıralım. Diş doktorlarının hastalarının sıklıkla ağız kokusundan şikayetçi olduklarını ve bayanlarda bu durumun daha fazla olduğunu belirtmelerine farklı bir bakış acısı ile çözüm bulmaya çalışalım. Ağız kokularının birçok nedeni vardır, bazen yediğimiz yiyeceklerin kokusuda buna neden olabilir.Ağız bakımına özen göstermediğimiz taktirde dişlerimizde iltihaplanma ve çürüme yanı sıra tartar gibi durumlar sıklıkla ortaya çıkar, buda ağız kokusuna neden olduğundan düzenli olarak diş ipi ve diş macunu ile ağız bakımımızı düzenli bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekir.

Ağız Kokularını 2 kısımda inceleyebiliriz?

 • Alınan gıdalar ve içeçekler nedeni ile gecici olan ağız kokusu
 • Anerop bakterilerin neden olduğu kalıcı ağız kokuları


Ağız Kokusu Nedenleri ?

Süt,Ayran ve yoğurtlu yiyecekler gecici ağız kokusu yapabilmektedir, kalıtsal olarak kokuya neden olan faktöreler ise ; diş çürükleri,diş eti hastalıkları,iltihaplanmalar,protez işler veya ağızın aşırı derecede kuru kalması bunun nedeni olabilir.

Tükürük miktarının azalmış olması ağız kısmının daha çabuk kurumasına neden olur böylelikle, Dil üzerinde oluşan sülfir bileşenlerini yıkama görevini yerine getiremeyen tükürük ağız kokusunun artmasına neden olur.

Sağlıklı kişilerde dahil sabah uykudan kalktıktan sonra ağızınızda kötü kokuların olmasıda gece geç yenilen yemeğin veya ağız kısmında kalan yemek artıklarınında nedenlerinden olabilir. Uzmanların uyarısına göre akşam geç yemek yememeli veya dişlerinizi fırçalamadan yatmamalısınız.

Sinizüt,polip gibi burun yolu hastalıklarıda kötü koku oluşmasına neden olabilir.

Cinsellik esnasında, cinsel isteksizliğe yol açabilir. Toplumda her 4 kişisden birinde ağız kokusu durumu görülebilir.

Ağız Kokusu Tedavisi nasıl olmalıdır ?

 • Kokunun kaynağı belirlenerek çözüm yolları araştırılabilir, Günde 3 defa yapılan diş temizliğine ek olarak, dil temizliği de yapılarak 1 hafta sonra ağzınızdaki kokununun durumuna bakarak kokunun kaynağını araştırabilirsiniz.
 • Yumuşak kıllı bir fırça kullanmak da önemlidir ve diş fırçanızı her üç – dört ayda bir değiştirmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi en az altı ayda bir temizletmelisiniz. Bu işlemler iyi bir ağız hijyeni için gereklidir.
 • Bir çare de taze maydanoz veya nane yaprakları, karanfil, rezene kullanmaktır. Ancak, bu sadece geçici bir çözümdür. Özellikle sarımsak, soğan veya balık gibi yiyeceklerden sonra Maydanoz, nane gibi, bitkilerdeki klorofil maddesi  ağız boşluğundaki bakterileri öldürür.
 • Suya biraz limon damlatın veya limon suyu ile ağzınızı çalkalayın
 • Kızılcık suyu bakterilerin ağız içinde oluşmasını önler.
 • Karbonatlı su ve tuzlu su hazırlayabilir bu suyla gargara yapabilirsiniz ve dil fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.
 • Sigara ve dumanlı şeylerden uzak durmak gerekmektedir.
 • Diş ipi ile arada kalan yiyecek artıklarını temizleyebilirsiniz.
 • Aşırı şeker tüketimini azaltarak, bir çözüm yolu arayabilirsiniz.

Ekstra olarak ağız spreyleri veya naneli tarz şekerlerde ağız kokunuzu azaltacaktır. Hastaların sıklıkla sonuçlanan sorunları arasında diş çürükleri ön plandadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git