Yeni Ehliyetler Ne zaman Değişecek

Yeni Ehliyetler Ne zaman Değişecek
15 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 4.908 kez okundu.

2015 yılında Türkiye’yi çok farklı alanlarda değişiklikler beklemektedir. İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yapılan açıklama doğrultusunda 01 Ocak 2015 tarihi itibari ile yeni ehliyetlerin verileceği ve pasaportlarında daha önceden emniyet müdürlüklerinden alınırken, artık Nüfus müdürlüklerinden alınacağını açıkladı.

Yeni ehliyetlerin nasıl dağıtılacağını merak edenlere, Güler’in yaptığı açıklama sonrasında 2014 yeni ehliyetler herkezin evine posta yolu ile gönderilecektir, şeklinde yorumlandı. Yeni ehliyetler tam olarak ne zaman çıkacak ve fiyatları ne kadar olacak merak edilen tüm sorularınızın cevabını sayfamızdan bulabilirsiniz.

Farklı renk ve özelliklere sahip olacak 2015 yılı itibari ile Ehliyetlerin gönderimine başlanacaktır.

yeni-ehliyet-ne-zaman-verilecek

Ne gibi Özellikler Yer alacak ?

  • polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak.
  • Ehliyetler süreli olarak verileceğinden, yeni alan adaylar bir yıl boyunca aday sürücü olarak kabul edilecektir.
  • Güvenlik yönünden çoğaltılmaması için AB standartlarına uygun olarak tasarlanacaktır.

EHLİYET KATEGORİLERİ DE DEĞİŞİYOR

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Yasanın onaylanmasıyla 25 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Yeni ehliyetler AB ülkelerinde de geçerli olacak. Ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek, Türkiye’de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

Yeni ehliyetler için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’ndaki yerleşkesinde bir baskı mermezi kuruldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git