19 Mayıs Neden kutlanır

19 Mayıs Neden kutlanır
19 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.789 kez okundu.

19mayis-4

Bugünü önemli kılan etkenler arasında 19 Mayıs 1919 yılında kurtuluş savaşı başlamıştır. Ülkemizin birden fazla yerinde savaşı kazanan devletlerin işgali altındadır. Bu durum karşısında Ulu Önder ATATÜRK 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile istanbul’dan samsuna doğru harekete geçti ve burada kurtuluş savaşını başlattı. Uzun yıllar süren savaş sonrası Atatürk yurdumuzu işgal ülkelerin elinden kurtardı ve 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetini ilan etti. Atamızın bize armağan olarak Samsuna varış tarihi 19 Mayıs gününü gençlere ve yeni nesillere armağan olarak  Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan etti.

Atatürk’ün genç nesile ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinmektedir. 20 Haziran 1938 tarihine kanunda yapılan değişiklikler sonrası, adı 12 Eylül darbesi ile beraber  “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değişmiştir.

Türkiye’nin geleceğinin gençlerin elinde olduğuna inanan Atatürk bir söylevinde “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.”

Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiş olmasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git