1 Mayıs İle İlgili Yazı

1 Mayıs İle İlgili Yazı
29 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 2.623 kez okundu.

Mayıs ayının ilk günü Tüm dünya’da kutlanan işçi bayramının önemi ve hakkında bilgiler sayfamızda yer almaktadır. İlk olarak 1923 yılında kutlanan ve günümüze kadar gelen işçi bayramının önemi, işçilerin kendilerine yapılan haksızlıkları hep birlikte duyurmaya çalışırlar. İşçi bayramının sembolik olarak kutlandığı yerlerden biride istanbul taksim meydanıdır. İşçi bayramı zamanla isim değiştirerek Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

işçi-bayramı

1 Mayıs işçi bayramı İle İlgili Yazı

Dünya’nın en çok ziyaret edilen arama motoru google’de bu güne özel logosunu gün boyunca yayınlamaktadır.İlk olarak işçi bayramı ilk zamanlar 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde ağır işlerde çalışan taş ve inşaat işçilerinin günlük 8 saat çalışmak istemesi ile birlikte başlamıştır.

Siyah ve beyaz insanların kol kola girerek yaptıkları gösterilere yarım milyona yakın kişi katılarak işçilerin hakları olduğunu bir kez daha hatırlatmışlardır. 1 Mayıs 1886 yılında gerçekleşen olaylar ile birlikte özel gün bir olarak kabul edilerek işçilere adanmıştır. 4 Mayıs gününde meydana gelen kanlı haymarket olayı yüzünden 1 mayıs işçi bayramı olarak kabul edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git